Наталія БИРЧАК: Ми всьоме проводимо прощу медичних працівників, щоб разом помолитися, поспілкуватися і подякувати Богові за прожитий рік  

Кілька останніх років напередодні професійного свята – Дня медичного працівника представники лікувально-профілактичних закладів Прикарпаття ідуть на прощу до святих місць. Такий духовний захід з регіонального став всеукраїнським, адже до прощ долучаються і медичні працівники з інших областей. У цьому році проща відбудеться 8 червня до Чудотворної ікони Гошівської Матері Божої. Про історію започаткування «медичних прощ», їх значення для фахівців медичної галузі розмова з головою Івано-Франківської обласної організації профспілки працівників охорони здоров’я Наталією Бирчак.

  Як виникла така ідея – проводити прощі медичних працівників?

– Ідея такого молитовного заходу виникла шість років тому у Романа Михайловича Мельника, коли він був директором департаменту охорони здоров’я обласної державної адміністрації. Ідея дуже гарна, її підтримали медичні працівники. З часом вирішили відвідувати святі місця саме напередодні нашого професійного свята. І ми провели вже шість таких прощ. Причому запрошуємо не тільки наших медичних працівників, а й колег з інших областей. Червень – це гарний час, коли на Прикарпаття приїжджає багато людей на відпочинок в Карпати, і чимало хто зі східних і південних областей долучається до наших прощ. А це ще більше зближує наших медиків, наших людей.

– Наскільки я знаю, перша проща була до храму Святого Пантелеймона – і це не було випадково…

– Так, перша Всеукраїнська проща медичних працівників відбулася 28 вересня 2013 року в рамках святкування 1025-ліття Хрещення України-Руси та 1115-річчя заснування міста Галича. Це була проща до храму Святого Пантелеймона, що у селі Шевченкове Галицького району. І не випадково, бо Святий Пантелеймон вважається покровителем медичних працівників. В У прощі взяли участь сотні медиків з різних областей України. Друга і третя проща теж відбулися до храму Святого Пантелеймона.

– А потім адреси прощ щороку змінювалися. Ви спеціально робите такий молитовний захід, так би мовити, мандрівним? Де вже були медичні прощі?

– Четверта проща відбулася у Крилосі біля Галича, до Чудотворної ікони Крилоської Божої Матері. До цієї прощі Комісія УГКЦ у справах душпастирства охорони здоров’я спільно з нашою обласною організацією профспілки працівників охорони здоров’я України розробили путівник-буклет «Іспит сумління медичного працівника», а волонтери самбірської лікарні показали виставу «Терапія для душі». П’ята Всеукраїнська професійна проща медичних працівників зібрала представників з різних областей у Марійському духовному центрі, що в Зарваниці Тернопільської області. Це була проща до Чудотворної ікони Зарваницької Матері Божої. Була також Хресна дорога за мир і спокій в Україні. Місцем проведення шостої прощі стала уже Львівщина – село Биличі, де, за стародавніми переказами, на узбіччі лісу побожним пастушкам з’явилася Пречиста Діва Марія і яке є зараз офіційним відпустовим місцем Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ, тут розбудовується Марійський духовний центр.

– Цьогорічна проща знову буде на Прикарпатті, на Ясній горі у Гошеві.

– В цьому році у нас буде вже сьома всеукраїнська проща. 8 червня ми вирушимо до Чудотворної ікони Гошівської Матері Божої. Василіянський монастир Преображення Господнього на Ясній горі у Гошеві Долинського району вважається однією із найвеличніших релігійних та історико-архітектурних святинь Західної України. Його щорічно відвідує кілька мільйонів прочан з різних країн Європи. У 2009 році Папа Римський Бенедикт XVI благословив і освятив золоті корони для Гошівської Чудотворної ікони, 28 серпня 2009 року відбулося її коронування. Уже майже три століття тисячі паломників моляться біля ікони Матері Божої з думкою про зцілення власної душі й тіла, з проханням заступництва Богородиці для своєї родини, з надією та вірою. Цьогоріч тут молитимуться і медичні працівники.

– Яка програма цієї прощі?

– Плануємо приїхати у Гошів на 10 годину ранку. З 10 до 11 год. буде сповідь для бажаючих висповідатися. В 10 год. 50 хв. зустріч Архієрея і з 11 год. – Архієрейська Божественна літургія, освячення води, мирування. В 13 год. 30 хв. концерт дзвонарів – вже відомий і цікавий захід. В 14 год. Хресна Дорога, молебень до Христа Чоловіколюбця і благословення на дорогу. Червень – це місяць Христа Чоловіколюбця, тож якраз буде такий молебень.

– Чула, що до цієї прощі готуєте щось особливе.  

– Дійсно, обласна профспілка медичних працівників зробила такий приємний сюрприз: ми замовили і нам виготовили дуже гарну хоругву, де з одного боку ікона Гошівської Матері Божої, з іншого – ікона Пантелеймона Мученика як покровителя наших працівників з написом, що це якраз медичні працівники закладів охорони здоров’я Івано-Франківської області. Це щоб ми гарно виглядали. Думаю, всім нашим людям буде приємно побачити таку хоругву.

– А де вона потім зберігатиметься?

– В обкомі профспілки. Ми будемо тримати її в себе і, сподіваюся, з Божої ласки наступного року знову буде проща і з ми нашою хоругвою її будемо відвідувати. Мене священники запитували, чому ікона Гошівської Матері Божої? Та тому, що на території нашої області це один з великих монастирів, знаних не тільки в Україні, а й за її межами.

– Наскільки медичні працівники активні в таких духовних заходах?

– Я хочу сказати, що медичні працівники активні у відвідуванні прощ, беруть участь у різних реколекціях. Це практично з усіх лікувальних закладів області – і обласних, і з Івано-Франківська, і з усіх районів. Ви знаєте, ми не можемо визначати якусь квоту –  це є добровільний захід. Я вважаю, що людина, яка хоче взяти участь у цій прощі, прийде, приїде. Профспілка закладів охорони здоров’я організовує транспорт. І ми зможемо там разом помолитися, поспілкуватися і подякувати Богові за прожитий рік.

– Є співпраця з священниками, підтримують вони вас? Чи долучаються капелани, які є при всіх лікувальних закладах?

– Звичайно, у нас є тісна співпраця між капеланами і практичною охороною здоров’я. Долучаються, допомагають, підказують нам. Як зазначив під час однієї з прощ Митрополит Івано-Франківський Володимир (Війтишин), якщо поруч лікаря є священник – це дуже добре, коли вони разом приходять до людини, то досягається позитивний результат – оздоровлюється і душа, і тіло. І для самих медиків це теж важливо.

У травні, приміром, до святкування Дня медичної сестри у храмі Різдва Пресвятої Богородиці в Івано-Франківську відбувся молебень до Матері Божої, вручення нагород від нашого Митрополита Володимира, від міського голови Руслана Марцінківа. Так що медичні працівники гарно відзначають свої свята. Бо тільки з Богом в серці, з відчуттям милосердя, доброти, любові, як проповідував наш Господь, можна досягати успіхів в наданні медичної допомоги, в основній роботі, яку виконують наші медичні працівники. Не випадково гаслом прощі є слова: «Моє милосердя змінює світ!».

 

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com