Храм Перенесення мощей святого Миколая УАПЦ, с. Олешів, Тлумацький район

Збережені давні хрести біля церкви і нова каплиця та хресна дорога

Зовсім недавно, 30 вересня цього року, в с. Олешів урочисто відкрили і освятили каплицю «Всіх святих землі Української» та хресну дорогу. Освячення провів Митрополит Галицький, керуючий Івано-Франківською єпархією УАПЦ кир Андрій.

Біля школи, попри центральну дорогу, ще стоїть банер із закликом давати пожертви на ці духовні об’єкти. Бо зводили їх силами громади.

Сама церква Перенесення мощей святого Миколая знаходиться вбік від траси, ніби в глибині села. Олешівські люди порівнюють своє село з корінням дерева, що розходиться вправо і вліво.

– Наша церква побудована у 1899 році, – історію храму розповідає о. Іван Тимчук. – Це так по документах. Була церква стара, але документів про неї нема. За переказами старших людей, та стара церква зараз служить у с. Бобрівники Тернопільської області, куди її перенесли.

За 120 років олешівська церква не могла не зазнати руйнації. Не було змоги за нею належно доглядати.

– У часі радянського режиму церква не закривалася, – продовжує священик. – Сюди приходили парафіяни молитися з Острині, Буківни, Антонівки і, звісно, самі наші олешівці.

При вході на подвір’я церкви з лівого боку три старовинні хрести. Колись стояли вони у різних кутках села, виконуючи функцію оберегів. Щоб їх не знищили атеїсти при владі, люди перенесли їх сюди, до церкви. Тому і збереглися ці хрести-обереги до цього часу. Навпроти могили двох священиків. Свого часу за їх реставрацію місцевий житель Ігор Бабій не взяв ні копійки. Два такі невеличкі свідчення про олешівських людей.

Коли прийшов сюди на парафію о. Іван Тимчук, то застав сумну картину: церква сильно протікала, бо було пошкоджене перекриття. Взялися за ремонти. Це був 2012 рік.

– Трохи нам держава допомогла, – згадує настоятель храму. – Але як закінчилися кошти, то я звернувся за допомогою до підприємця Богдана Станіславського. Не знав його ще особисто, взяв номер телефону у селищного голови Михайла Васильовича Кузіва, зателефонував. Він приїхав, подивився, допоміг, перерахувавши кошти на частину нержавіючої бляхи. Ми його називаємо у Тлумацькому районі Миколаєм, який всім допомагає.

А коли згодом почали будувати на горі каплицю і хресну дорогу, саме депутат обласної ради Богдан Станіславський став першим меценатом, який виділив кошти на фундамент каплиці. Зараз планують копати криницю Святого Духа.

Розпис всередині церкви старовинний, але вже оновлювався у 80-х роках минулого століття.

А ще незвичною на території церкви є невеличка обгороджена ділянка, на якій знаходиться сім хрестів – один дерев’яний, інші залізні. Ці залізні хрести були колись на куполах храму. Коли перекривали церкву, боялися їх залишати, бо «були вони вже слабенькі», а ще побоювалися, що іржа з них йтиме на нову бляху.

– І щоб люди не переживали, що ці хрести десь пропали чи з ними щось зробили, –  каже о. Іван, – ми вирішили їх тут так якби поселити.

Забетонували основу і на видному місці поклали ці хрести, які колись прикрашали храм. Тим більше, що місце це особливе – саме тут колись стояла стара церква, якраз тут був престіл.

По журналу в Олешеві 200 дворів. Але щонеділі до церкви приходить 100-120 людей. Співпрацюють з сільською радою, яку 12 років очолює Михайло Васильович Кузів, та місцевою школою, де директором Галина Андріївна Коваль. Така співпраця дуже важлива для виховання дітей у дусі християнських чеснот.

Наразі при храмі Перенесення мощей святого Миколая спільнот нема. Але о. Іван Тимчук сподівається, що будуть.

– Не можна розриватися на всі сторони, – каже священик. –  Перше зробили справу з церквою, зробили добру справу з хресною дорогою. І коли таку матеріальну базу доведемо до кінця, будемо займатися молоддю, щоб були братства, сестринства, як колись. Приміром, братство тверезості у селі було. Навіть у нас є книжка, зошит такий вівся, досить цікаво. З Божою допомогою розвиватимемося. Бо коли люди бачать добрі справи, то вони вірять і підтримують.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com