Форум «Відкриті двері УГКЦ»

Серед різних напрямків, які обговорювали на форумі, була і така тема: соціально відповідальний бізнес

«Бути святим – це сповнити Божу волю у щоденному житті» – ці слова Блаженнішого Любомира (Гузара) можна вважати епіграфом до форуму «Відкриті двері УГКЦ», який відбувся у Києві у рамках ІІІ Всеукраїнського з’їзду мирян Української Греко-Католицької Церкви. Схожі думки висловив і Верховний архієпископ Києво-Галицький, Блаженніший Святослав (Шевчук), вітаючи делегатів і гостей форуму під час Божественної Літургії в патріаршому соборі Воскресіння Христового: «Не просто можна бути святим сьогодні, але і треба. Бо це найважливіше покликання людини, яка приходить у цей світ. Можна і потрібно бути святою матір’ю і батьком для своїх дітей, святим лікарем, учителем, робітником, селянином, навіть можна бути святим політиком і бізнесменом».

Власне про покликання людей до святості в сучасному світі йшлося під час форуму. І формат спілкування, обміну досвідом демонстрував УКГЦ як Церкву живу і діяльну. Адже серед учасників форуму були священнослужителі і представники християнських спільнот, науковці і молодь, підприємці і письменники, артисти і медійники, а також делегація з Італії.

Після свідчення про святість сьогодні у сім’ї і родині, на парафії і Церкві, на навчанні та роботі, у суспільстві та різних середовищах проходили панельні дискусії за різними напрямками: формація і апостолят мирян сьогодні; вихованню – ТАК: родина, школа, неформальна освіта, Церква і духовний супровід; Церква і суспільство: соціальна діяльність УГКЦ; соціально відповідальний бізнес; сучасні медіа і Церква; суспільно-політичні й моральні виклики сьогодення.

Кожна тема – по-своєму цікава і важлива. І на кожній панельній секції ухвалювалися резолюції, які разом з дорожньою картою ІІІ з’їзду мирян УГКЦ були проголошені на завершення форуму. Загалом вони демонстрували живу діяльність Церкви і особливе згуртування людей, які «витрачають час на речі, які не капіталізуються, не монетизуються, де зовсім інша мотивація».

Останні слова належать учасниці форуму, відомій українській співачці Руслані. Вона зазначила: «Між людьми виникає унікальний зв’язок, унікальна сила. І це точно від Бога, бо люди вмотивовані тільки тим, щоб робити славні, прекрасні, світлі речі».

Руслана Лижичко була одним з доповідачів на панельній дискусії «Соціально відповідальний бізнес». Говорила про громадянську активність і небайдужість до майбутнього своєї країни, про силу музики і енергію сердець та людського духу, згадувала Майдан і як амбасадор чистої енергії від України у світі пропагувала альтернативну, відновлювальну енергію сонця, вітру та землі.

Учасником цієї ж панельної дискусії був і прикарпатський підприємець, депутат обласної ради Богдан Станіславський, який презентував соціальний кооператив «Файні Ябка». Згадав історію виникнення цього підприємства кілька років тому на тлі прикрої ситуації: українці, маючи родючі чорноземи, змушені виїжджати на заробітки в чужі краї. Згадав і давнішу історію, коли сто років тому була схожа ситуація і митрополит Андрей Шептицький почав організовувати кооперативний рух.

Розповів, як виникла ідея соціального кооперативу з переробки фруктів і овочів в Обертині. Для її реалізації, як показали підрахунки, потрібно було 57 тисяч доларів. Тож почали шукати інвесторів, які б пожертвували підприємству по тисячі доларів. Кошти пішли на завершення будівництва приміщення і закупівлю лінії для сушки фруктів. Громадська організація «Файні Ябка» створила ТОЗ з такою ж назвою, що дало змогу уникнути одного власника і зробити комерційне підприємство.

Та основна особливість цього підприємства – це його соціальна орієнтованість. Навіть у тому, щоб купувати відро-два фруктів чи ягід у одноосібників, тобто підтримати селян, дрібних виробників. Водночас це стимулювало б людей, які «відчули запах грошей» не в далеких закордонах, а вдома, закласти нові сади. А ще важливо, що весь прибуток кооперативу повертається назад в громадську організацію і спрямовується на різні соціальні проекти.

Рік тому, у жовтні 2017-го, відбулося освячення приміщення підприємства і воно офіційно розпочало роботу. А вже у грудні першим соціальним проектом став конкурс дитячого малюнку до Свята Миколая. Тоді ж було оголошено конкурс «Я будую країну», завдяки якому семеро випускників 11 класу, які здали ЗНО на найбільшу кількість балів, отримали по 10 тисяч гривень. Таку ж премію виграв і студент факультету туризму Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Олег Ворощук, який набрав найбільшу кількість балів при вступі у виш. Показово, що цей студент закінчував школу в США, куди виїхав з батьками за зеленою картою, але вирішив повернутися на навчання в Україну.

Співзасновник кооперативу «Файні Ябка» Богдан Станіславський як підприємець запропонував таку гарантію: кожен місяць по 10 тисяч гривень перераховує в громадську організацію. Бо поки підприємство ще не розкручене, воно прибутків не має. Але соціальні проекти продовжуються, вони відбираються на конкурсній основі.

При спілкуванні в секції виникали дискусійні, навіть дещо провокативні питання: чи є Богу діло до бізнесу і де шукати гроші на бізнес і соціальні проекти. Відповідаючи на останнє, ще один учасник дискусії, заступник директора Фонду гарантування вкладів і співзасновник «Християнської служби порятунку» Андрій Оленчик сказав коротко: шукати у себе. І навів приклад «Файних Ябок», як інвестори дають гроші на добрі справи, не думаючи про славу чи власне збагачення.

А модератор панельної дискусії президент Українського кооперативного альянсу, доктор соціальної економіки Зиновій Свереда, відповідаючи на перше запитання, зазначив, що Богові є діло до всього, бо все у світі сотворено ним. Справа у тому, чи людина займатиметься бізнесом лише задля власного збагачення, чи дбаючи про інших людей, живучи за заповідями Божими, на принципах солідарності та взаємодопомоги.

Справжня економіка повинна думати не про прибуток, а про добробут нації та народів – прозвучало під час форуму. А в резолюції від панельної дискусії «Соціально відповідальний бізнес» подані пропозиції щодо соціально-економічної грамотності населення, розвитку сімейних підприємств, відновлення і поширення ідеї «почни з себе», розвитку альтернативної енергетики.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com