Отець Іван СТЕФУРАК: Релігійна крамниця – це добрий соціальний проект

В центрі Івано-Франківська на площі Міцкевича, на першому поверсі видавництва Івано-Франківської Архиєпархії УГКЦ «Нова зоря» незабаром запрацює релігійна крамниця. Про її особливості – у розмові з головним редактором християнського часопису і директором видавництва «Нова зоря» о. Іваном Стефураком.

 

– Ми звикли, що на другому поверсі вашого видавництва була книгарня, де можна було придбати духовну, релігійну літературу. Можливо, другий поверх – це було і не дуже зручно. Тепер крамниця буде на першому поверсі і асортимент її буде більшим. Тобто ви як видавництво дещо розширюєте сферу своєї діяльності?

– У нас є газета, яка почала виходити давно, є видавництво, є друкарня, а тепер от крамниця – все це під дахом «Нової зорі». Під неї переобладнали приміщення, де стояла стара друкарська машина, яка уже не забезпечувала необхідну якість часопису. Ця крамниця буде частково для потреб церковних громад, а також як добрий, гарний, красивий подарунковий магазин релігійного спрямування, де є товари з Італії, Греції, Польщі. Усе тут має говорити про Бога, усі речі. А крамниця до того ж має завдання заробляти щось. Це має бути такий своєрідний соціальний бізнес. Якщо крамниця щось заробила, це можна пустити в якийсь добрий соціальний проект.

– Ви кажете, соціальний. Це означає, що прибутки будете витрачати на соціальні потреби чи власне і для тих, хто тут купуватиме, буде соціальна складова, тобто будуть не надто великі ціни?

– Дивіться, як це слід поєднати. Пригадую слова світлої пам’яті Владики Миколая Сімкайла: «Для Бога нічого не маємо жаліти, це мають бути найкращі речі». Я проаналізував крамниці по Західній Україні, я там бачив багато московських товарів. Не кажу, що вони не мають права на існування, але окрім московських, повірте мені, добрі речі виробляють і в Греції, і в Польщі, і в Римі. Навіть якщо там латинський обряд, багато речей є для спільного вжитку, які можуть підходити для нашого східного обряду. Тому хотілось би показати українцям, що є щось красиве і з інших країв. Ще важливіше – ви не уявляєте, скільки сьогодні в Україні всього красивого виробляється. Тому перше – показати красу цих речей. Друге, якщо послатися на слова Владики Миколая, і враховуючи, що ситуація в Україні не є легкою, я додам до тих слів: для Бога має бути все найкраще, а наше завдання зробити, щоб це було і недорого. Це дуже важливо. Щоб і у найвіддаленішому куточку найбідніша парафія на периферії все-таки могла придати для себе найкращі речі.

А для цього має бути відповідне співвідношення якості і ціни…

– Ну, не таємниця, якщо магазин, то він ставить свій відсоток. Це правило економіки: роздрібна торгівля має право на певний прибуток. Відсотків 10-15, але аж ніяк не 300, як буває в деяких магазинах. А зароблені гроші спрямовуються на те, щоб церква навчилася, як це є за кордоном, заробляти сама для своїх потреб і потреб інших. Якщо церква не має такої крамниці, вона іде до іншого купувати. Я запитую: хіба церква не може заробити для себе, для своїх благодійних потреб і потреб інших? Тому така крамниця в центрі міста мала би бути дуже сприятливою для цієї потреби. Тобто соціальний проект в чому полягає? Що цей бізнес не має за мету накопичування грошей, він має бути на служіння іншим. А коли служу іншим, вступає в роль інший принцип, про який говорив святий апостол Павло: кожен робітник вартий своєї зарплати. Отже, хтось, трудячись в такій крамниці, заробить і для себе, а вся накопичена сума буде як наслідок праці і винагороди Бога для нас. І ми зможемо цей накопичений запустити в щось хороше. Ще не загадуємо куди, бо треба спершу накопичити.

Тут будуть не лише церковні обрядові речі та ікони?

– Наш магазин не тільки би мав служити для парафій, для церковних потреб, адже 50 відсотків – це будуть вироби подарункового характеру. Щоб ті, хто готується до шлюбу, до хрестин, завжди там могли собі знайти щось красиве, цікаве, щоб воно було приємне і не дуже дороге. Цей магазин має перегукуватися з тими крамницями, які я бачив у Римі. Трішечки принести Європи для нас. Тим більше, що знаходиться він на красивій площі Івано-Франківська, яка тепер стала пішохідною. Думаю, наш магазин має стати також окрасою для міста.

Коли буде відкриття нової релігійної крамниці?

– Ми спершу планували на 14 вересня, початок церковного нового року. Але оскільки в Івано-Франківську 2 жовтня буде черговий з’їзд, деканальні збори деканів з усієї архієпархії, до цієї події приурочимо відкриття нашої архиєпархіально-релігійної крамниці, щоб всі отці-декани на чолі з нашим Митрополитом освятили приміщення та водночас стали нашими першими клієнтами. Запрошуємо на це дійство також усіх бажаючих.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com