Храм святого Миколая Чудотворця УГКЦ, с. Остриня, Тлумацький район

Церква була закрита, ікони забрали до музею

 Церкву в Острині можна назвати типовою гуцульсько-покутською. На фундаменті з кам’яних блоків стоїть дерев’яний храм з тих, які будували гуцульські майстри, з карпатського дерева, але із внесенням елементів покутського стилю.

Взагалі вважається, що в документах є згадки ще з середини XV століття про стару дерев’яну церкву в селі Остриня, яке зараз входит до складу Тлумацької ОТГ. Існуюча ж нині святиня вже четверта за ліком.

– Наша церква з 1884 року, – розповідає староста села Віталій Доронюк. – В ній вже правили, але храм був непомальований. Пофарбували церкву у 1892 році.

Варто згадати, що свого часу Остриня була прогресивним селом. Колись тут була читальня «Просвіти» і молочарня – зараз у цьому приміщенні в центрі села  знаходиться сільська рада і клуб. А збудувала його громада під керівництвом священика УГКЦ о. Григорія Зінька для молочарського кооперативу. Наверху була «Просвіта», а внизу виготовляли масло, яке йшло до Польщі.

До речі, у першій половині ХХ століття за ініціативою митрополита Андрея Шептицького саме священики взяли на себе заснування просвітницьких, спортивних, кооперативних організацій, виконуючи місію згуртування селян і навчання їх ремеслу. У кооперативах було задіяно понад 80% усіх парохій та громад, серед них і остринська. На міні-маслозавод селяни здавали молоко, отримуючи кошти, за які могли жити і вчити дітей.

За радянських часів церква була закрита.

– Але щоб тут був якийсь склад, люди не допустили, – згадує Віталій Доронюк. – Та і був тут цвинтар, то склад не дуже пхали На це вже зважили. А те, що всередині храму – райські двері, образи забрали до Франківська. Я ще був пацаном малим – то були 80-ті роки, як це все вивозили – я пам’ятаю. Забрали в музей.

Відновлена діяльність храму у 1990 році.

Поряд з давніми іконами є і нові, зроблені з бісеру. Під деякими образами є підписи, хто їх пожертвував.

Дев’ять років парохом в Острині о. Василь Палюга. Зараз він також підміняє священика у церкві Введення у Храм Пресвятої Богородиці у Нижневі, а ще проводить передшлюбну катехитизацію у Тлумачі.

До свого священика у селі ставляться з повагою. Він у свою чергу при підтримці громади сподівається відновити старе приміщення колишньої резиденції. Вона знаходиться неподалік від церкви, однак будівля дуже занедбана.

– Ми ще думаємо, що вигідніше і дешевше: укріпити фундамент і стіни чи знести будинок і будувати новий, – каже о. Василь. – Хотіли б тут зробити парафіяльний дім, катехитичний центр.

– Було б добре відновити цей будинок, – ідею підтримує староста Віталій Доронюк. –  Одну-дві кімнати відвели б під власне резиденцію, і в інших зробити катехитичний центр для молоді.

Спеціалісти радять зберегти старе приміщення, все-таки автентика має більшу вартість. Пропонують також обдумати ідею про відкриття тут християнського садка, бо дитячого садка в Острині нема, а оскільки місцева школа будувалася господарським способом з укороченими класами, то обладнати в ній садок теж нема можливості.

Неподалік від старої резиденції кілька років тому, вже за о. Василя, зробили нову криницю для водосвяття. Має вона вигляд каплички – з хрестом і статуєю Богородиці, накрита бляхою. Довкола територія обкладена бруківкою, огороджена парканом, для зручності людей є лавочки.

А поряд нещодавно заклали молодий яблуневий сад.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com