Храм  Різдва Богородиці УПЦ КП, м. Калуш

Незвична церква «на посьолку»

За два кілометри від православного собору Калуша, на вулиці Богдана Хмельницького знаходиться храм Різдва Пресвятої Богородиці УПЦ КП, який в народі називають церквою «на посьолку». Ця назва району збереглася з промислових часів міста хіміків, коли тут у новобудовах жили працівники промислових підприємств. Зараз вони постаріли, до центру їм їхати далеко, а тут мають свій храм.

З самого початку він був незвичний – хоча б тому, що знаходиться на першому поверсі в такій же багатоповерхівці, що й інші довкола. Це приміщення колишнього меблевого магазину.

– Були дуже прості умови, – згадує настоятель храму о. Федір Мороз. – Ми відкривали як недільну школу і каплицю. І називали тоді нашу церкву каплицею. Довгий час люди навіть думали, що то протестанти щось будують. Багато хто казав: це не церква. Але потрохи почали сюди люди ходити, зокрема і ті, що так говорили.

Зробили ремонт, вклали немалі кошти. Храм відкрили і освятили 14 жовтня 2001 року. І всередині він виглядає як церква. Тут є приділ Всіх преподобних Києво-Печерських. В храмі знаходяться ікони з мощами святих: великомучениці Варвари, святителя Іоана Шанхайського, преподобного Агапіта Печерського, преподобного Меркурія Бригинського (Чернігівського).

Настоятелем у храмі Різдва Богородиці з 2001 року о. Федір Мороз, який є також священиком в соборі Святих Землі Української УПЦ КП. Висвячений у сан священика 12 листопада 2000 року патріархом Київським і всієї Руси-України Філаретом. Закінчив Київську духовну семінарію та Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника (магістр релігієзнавства). У 2012 році отримав сан протоієрея.

– На жаль, за 17 років наші прихожани, які будували храм, постаріли, деякі і повмирали, – каже о. Федір, – але ми стараємось громаду тримати, духовно укріпляти. Третій рік поспіль проводимо роботу з дітьми, літні табори. Є громада, є люди, які ходять.

При церкві діє молодіжне братство преподобних Іова і Феодосія Манявських та недільна школа для дітей і молоді. У лютому минулого року юні калушани виступали на Всеукраїнському з’їзді православної молоді УПЦ КП у Києві.

У двох невеликих кімнатах затишно облаштовано для роботи з дітьми: столи для занять, піаніно, музичний центр. На стінах – численні фотографії, малюнки, розклад занять, вишивки і відзнаки. У священика теж підростають дві донечки. Його дружина Наталія є вчителем недільної школи.

Для роботи з дітьми використовують різні форми. Приміром, як інформує калуське інформаційне онлайн-видання «Вікна», один з уроків з дітьми у формі казки проводила парафіянка цього храму Тетяна Томащук з відомої калуської родини Файферів, яка складає невеликі дитячі твори, а також пише вірші та оповідання на духовно-релігійну тематику.

Третій рік у дворі будинків на вулиці Богдана Хмельницького працює дворовий табір «Чадо Боже», де проводять заняття, змагання, майстер-класи та концерти. Також кожного року діти з церкви відпочивають у таборі при Манявському монастирі «Манявські сурми», причому повністю безкоштовно. Цьогоріч у таборі оздоровилось 50 дітей, з них 10 – з Маріуполя. За ініціативою дітей було проведено свято «Промінь мрії» – закриття православних літніх таборів та відкриття недільної школи.

– Отець Федір Мороз давно виношував ідею придворового табору, – розповіла місцевим журналістам Наталя Мельник. – Три роки тому я вперше прийшла до дітей у двір. Довелось, як кажуть, починати з чистого листа, знаходити форми і методи спілкування, щоб дітям було цікаво, і щоб через гру та дозвілля доносити прості християнські істини. Займаюся з ними два рази в тиждень: у вівторок і четвер. Діти приходять різного віку. Зазвичай заняття складається з двох частин: теорія (загадки, вікторини, корисна інформація) та руханки, квести, естафети, спортивні заняття. Наперед плануємо заняття – і діти мають декілька днів на підготовку. Це КВК, конкурс краси, уривки з вистав тощо. Я сама дивуюся, з яким інтересом і серйозністю вони підходять до кожного заняття, допомагають батьки. Табір відвідують діти різних конфесій та з інших недільних шкіл.

Діти з придворового табору “Чадо Боже” познайомилися з роботою пожежних та Калуського Червоного Хреста. Пожежна машина приїжджала до дітей просто у двір. На День незалежності України діти підготували концерт і виконали гімн України, тримаючи 20-метровий прапор. Були також різні майстер-класи. За словами священика, це було своєрідне єднання всіх жителів мікрорайону та парафіян православних храмів міста.

У Калуші настоятель храму Різдва Пресвятої Богородиці о. Федір Мороз ще знаний тим, що є військовим капеланом, волонтером, з 2016 року їздить на фронт, ініціатор благодійної акції «Тепло сердець для воїнів АТО». Він був учасником Всеукраїнського з’їзду військових священиків (капеланів) Української Православної Церкви Київського Патріархату, який відбувся у березні цього року у м. Дніпрі. Востаннє їздив на Схід у листопаді, був там протягом тижня.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com