Собор Святих Землі Української УПЦ КП, м. Калуш

Духовний центр православних християн Калуша

 Багато хто з калушан вважає собор Святих Землі Української УПЦ КП окрасою міста. Священики з цим погоджуються і додають, що це місце зустрічі людей з Богом, місце спасіння для душі. Знаходиться цей храм в новому мікрорайоні міста хіміків, на перетині доріг, затишний, ошатний, доглянутий.

Цей рік для собору особливий, ювілейний – 20-ліття з дня відкриття і освячення. У 1990 році був закладений наріжний камінь, у 1991 році розпочалося будівництво, а у 1998 році завершилося.

– Вісім років православна громада своїми руками, без кранів, без інших засобів сторонньої допомоги, лопатами, відрами, носилками будувала цей храм, – розповідає священик о. Федір Мороз. – Найбільшим об’єднавчим фактором було те, що громада залишилася без храму. І великий відсоток – то були лемки, переселенці. Вони дружні, вони гуртувалися навколо священика. І завдяки їм та всім небайдужим постав храм.

На офіційній сторінці Івано-Франківської єпархії УПЦ КП «Православ’я на Прикарпатті» можна знайти перелік (звичайно, він значно більший) тих, хто допоміг у його спорудженні: «Будувався храм на пожертви парафіян і трудових колективів міста: «Оріани», «КПП», «ЗБК», «ЗКУ», будівельних управлінь, автобази «Мінбуду», пивзаводу і інших, котрі в той час очолювали Олег Романенко, Степан Черник, Микола Шинкар, Степан Лис, Ярослав Йосипів, Михайло Касіч, Ісаєнко, Ярослав Луцан і багато інших. Особливий вклад своєю діяльністю вніс Кунєв Георгій, а також головний бухгалтер «ЗБК» Олександра Хомик, і прості робітники підприємств міста, котрі усім чим могли допомагали у будівництві храму».

– Зараз побудувати храм набагато важче, як у 90-х роках, – вважає о. Федір. – Ніби все є, але нема тих людей, з таким запалом. Вони гуртувалися навколо священика.

Цим священиком був і зараз є о. Григорій Мороз, декан Калуський УПЦ КП. Рівно 40 років тому він, уродженець с. Чорнолізці Тисменицького району, був висвячений у сан священика. Після семи років служіння в Делятині з 1985 року – у Калуші. Спершу був священиком Свято-Михайлівського храму, а з 1990 року – ініціатор побудови собору Святих Землі Української і настоятель цього храму. Тут священиками і його сини Микола та Федір.

Собор хрестоподібний, цегляний, п’ятикупольний. Побудований в українському стилі. Освячений 14 червня 1998 року патріархом Київським і всієї Руси-України Філаретом у співслужінні семи єпископів і чотирнадцяти священиків.

– 20 років, день у день у храмі служиться Літургія, в неділю дві Літургії: о 8 і 10 годині, – розповідає о. Федір Мороз. – Храм – це місце зустрічі людини з Богом. Можна багато говорити про архітектуру, але це місце, де людина знаходить спокій і налаштовується на хвилю розмови з Богом. Це найголовніше.

На цю розмову налаштовує і оформлення собору, гарний іконостас.

– Храм, на мою думку, має бути храмом, – каже о. Федір Мороз і продовжує свою думку. – Тобто все світське, земне має залишатися за порогом. Коли людина сюди заходить, вона входить у зовсім інший вимір – вимір, який з’єднує землю з Небом. Тут частинка Неба, прообраз Царства Небесного.

Отець Федір Мороз є також військовим капеланом, волонтером, ініціатором благодійної акції «Тепло сердець для воїнів АТО».

При соборі Святих Землі Української УПЦ КП діє недільна школа для дітей та дорослих. Педагоги за допомогою інтерактивних форм, різноманітних методик навчають дітей духовним і моральним цінностям, ознайомлюють з основами православної віри. В недільній школі діти і молодь вивчають Святе Письмо, Закон Божий, християнську етику і християнську мораль, життя святих. Для молоді пропонують роботу в бесідах, перегляди та обговорення фільмів, роботу з різноманітними проектами, анонімні запитання для священика й відповіді на них та багато іншого. А священики собору – митрофорні протоієреї о. Григорій та о. Микола Мороз кожної неділі після вечірнього богослужіння проводять недільну школу для дорослих.

У вересні цього року відбулася спільна молитва з нагоди 20-річчя собору Святих Землі Української. Православний храм Калуша відвідав з архипастирським візитом високопреосвященний митрополит Івано-Франківський та Галицький Іоасаф та звершив Божественну Літургію Святого Іоана Златоустого. Як інформувала прес-служба собору, «він вручив настоятелю Собору митрофорному протоієрею Григорію Морозу орден Володимира Великого. Таким же орденом був нагороджений старший брат собору, будівничий Ярослав Гриців. Ордена святої великомучениці Варвари удостоїлася архітектор собору Світлана Дзенглюк». А Микола Мороз з рук митрополита удостоєний права носіння митри – найвищої священичої нагороди.

До цієї дати було також підготовлено історичний фільм «Місце обрав Господь» (автор – журналіст, прес-секретар собору Мар’яна Атаманчук та оператор CiTiVi Руслана Овсієнко). Це перший літопис собору – про те, як творилася історія величної православної споруди православних Калуша.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com